Jätten (2016)

RegiJohannes Nyholm
ManusJohannes Nyholm
ProducentMaria Dahlin
Morten Kjems Hytten Juhl
ProduktionsledareJessica Balac
ProjektledareAgneta Perman (SVT)
FotoJohan Lundborg
MusikBjörn Olsson
ScenografEllen Oseng
KlippningMorten Højbjerg
Johannes Nyholm
LjudteknikerRoar Skau Olsen
Mikkel Groos (team Danmark)
LjuddesignRoar Skau Olsen
FAD (First Assistant Director)Lukas Urwitz
SAD (Second Assistant Director)Stina Elinderson
RådgivareLena Runge (klippkonsult)
Cecilia Torquato (klippkonsult)
StuntkoordinatorMartin Zetterlund
Michael Brolin
Regi, andrateamOssian Melin
ScriptaAnna Potter
SamproducentJessica Ask
Hanne Palmquist
Johannes Nyholm
Exekutiv producentRebecka Lafrenz
Mimmi Spång
Peter Hyldahl
Biträdande producentBen Catford
Roar Skau Olsen
Antoine Simkine
ProduktionskoordinatorDenise Carlford
PlatschefHenrik Ryhlander
KoordinatorRachel Bodros Wolgers
Maja Brantås
Ansvarig utgivareEva Esseen Arndorff
InspelningsledareMaria Møller Christoffersen (team Danmark)
ProduktionsassistentRikke Ladegaard Kolding (team Danmark)
Nynne Kristine Johnsen (team Danmark)
InspelningsassistentFianna Robijn
Assistent till producentenFrida Mårtensson
Maria Møller Christoffersen
RunnerViktor Kåhl
Mette Foli Dam Ditlevsen (team Danmark)
AssistentTobias Alfredsson (personlig assistent till Christian Andrén)
RollsättareStina Elinderson
PlatsletareHenrik Ryhlander
Søren Dahl (team Danmark)
ProduktionsekonomLena Andersson
Mia Nikula
Pia Janols
Ida Jensen
Alexia Brinkmann Nielsen
Anders Møller Nielsen
FilmkonsulentMagdalena Jangard
PostproducentAnna Knochenhauer
B-fotoStellan Runge (greenscreeninspelning)
StillbildsfotoPeO Olsson
Foto, andrateamFilip Aladdin
Ossian Melin
FotoassistentFilip Aladdin
BelysningsmästareBengt Grewin
ColoristSandra Klass
On-lineredigeringEdoardo Rebecchi
CompositingAlex Hansson
Ellen Théren
Håkan Blomdahl
Timo Närhi
Urban Forsberg
Marcus Hindborg
DIT (Digital Imaging Technician)Joakim Karlsson
Jonas Bergman (team Danmark)
MusikerMax Wulfson (fiol, viola, arrangemang)
Mats Lindberg (cello)
Philip Foster (valthorn)
Johan Håkansson (trummor)
Charles Storm (trummor)
Martin McFaul (bouzouki)
Music SupervisorRasmus Thord
SnickareRasmus Larsson
Jonatan Lövkvist
Matte paintingLinus Lindbalk
RekvisitaLisa Öman
AttributörVincent Gry
AttributmakareDorte Herning
Niclas Hermansson
KostymörPia Aleborg
MaskörLove Larson (specialdesign Rickard)
Eva von Bahr (specialdesign Rickard)
SminkPia Aleborg
ByggledareKlas Jansson
KostymassistentJulia Tegström
CateringSamantha Larsen
Jenny Elwe
StuntJohan Lindqvist
Jonathan Rosengren
KlippassistentAnna C. B. Lund
B-ljudGustaf Berger
SynkläggningRoar Skau Olsen
TrampKasper Rasmussen
Roar Skau Olsen
EffektläggningRoar Skau Olsen
Nino Jacobsen
Jacques Pedersen
MixningRoar Skau Olsen
PraktikantFilippa Palm
Hannah Beckman (platspraktikant)
Amanda Karsberg (scenografipraktikant)
Daniel Bøgh Nielsen (ljudpraktikant)
Grafisk designJosef Norén
Samuel Nyholm
Jonas Williamsson
Johannes Nyholm
Juridisk rådgivareEmil Wiklund
FörsäkringDavid Åsman (försäkringskonsult)
Övrig medarbetareSimon Gunnarsson (kompletterande rollsättning)
Cecilia Torquato (kompletterande rollsättning)
Johanna Gustafsson (3rd AD)
James Velasquez (FAD, andrateam)
Oskar Wallroth (verkstadsansvarig)
Pablo Patron (boulekonsult)
Pablo Patron (SFX bouleskytte)
Mohamed Rafik (SFX bouleskytte)
Youssef Seghir (SFX bouleskytte)
Mikael Carlsson (djurskötare/ägare)
Helena Carbe (djurskötare)
Oskar Wernberg
Melker Wernberg
Filip Dahlqvist
Toni Savela
Sebastian Johansson
Johan Jonsson
Ida Gelotte
Spike Jonzon
Ted Jönsson
Milla Meyer
Erik Löderstedt
Signe Normark
Josef Atlestam
Petter Fällström
Peter Eile
Tao Ahler (drönaroperatör)
Tove Birgersson Fallgren (produktionsledare, kompletterande inspelning)
Fianna Robijn (scenografi/kostymör/maskör kompletterande insp.)
Fanny Linander (ljussättare, kompletterande inspelning)
Johan Lundborg (kompletterande klippning)
Edoardo Rebecchi (DI supervisor)
Inés Europa Crespo Esteso (postproduktionsassistent)
Simon Olsson (ljudtekniker för eftersynk)
Gustaf Berger (kompletterande effektljud)
Lars Wignell (kompletterande effektljud)
Roar Skau Olsen (kompletterande musik)
Robin Rudén (kompletterande musik)
Michael Orbing (3D artist)
Richard Blank (3D artist)
Johannes Nyholm (kompletterande visuella effekter)
Henrik Bach Christensen (kompletterande visuella effekter)
Gill Frank (kompletterande Rotoscope)
Rasmus Møbius (kompletterande Rotoscope)
Mattias Nohrborg (distribution)
Eva Esseen Arndorff (distribution)
Per Löwendahl (distribution)
Elin Andersson (distribution)
Andreas Degerhammar (distribution)
Christer Eriksson (revision)
Maritha Norstedt (completion bond)
Susanne Tiger (controller SFI)
Katarina Krave (avtalsansvarig Film Väst)
Helena Åkerman (avtalsansvarig SVT)
Gorki Glaser-Müller (extra teknikuthyrning)