Guldbaggen

Obs!

På årets gala fick Ahang Bashi ta emot priset Årets nykomling. Detta pris visas av tekniska skäl inte på denna sida, men det står med i vinnarlistan på vår särskilda Guldbaggesajt.

Årets Gullspira tilldelades Petter Lennstrand.

Tips

Guldbaggelistan kan filtreras med hjälp av dropdown-menyerna ovan. Till exempel går det att få en lista över alla som någonsin fått en Guldbagge för Bästa regi genom att välja Filmår "Alla" och Kategori "Bästa regi".

Guldbaggen. Foto: Johan Bergmark
2016-01-07 14:52:02

Alla vinnare och nominerade

Välkommen till den kompletta Guldbaggelistan! Här kan du ta reda på vilka som sedan starten 1964 har vunnit eller blivit nominerade till Guldbaggar och relaterade priser!

Vill du veta mer om årets Guldbaggar och årets gala är du välkommen till den nya webbplatsen GULDBAGGEN.SE!

 

Vinnare och nominerade


Filmåret 2016

Bästa film
JättenProducent:Maria Dahlin, Morten Kjems Hytten Juhl
Vinnare
SkörhetenProducent:David Herdies
Nominering
Hundraettåringen som sm...Producent:Malte Forssell
Nominering
SophelikopternProducent:Andreas Emanuelsson
Nominering
Min faster i SarajevoProducent:China Åhlander
Nominering
Bästa regi
Goran KapetanovićförMin faster i Sarajevo
Vinnare
Felix HerngrenförHundraettåringen som smet...
Delad nominering
Hanna SköldförGranny's Dancing on the T...
Nominering
Alexandra-Therese KeiningförPojkarna
Nominering
Bästa kvinnliga huvudroll
Maria Sundbomför sin insats iFlickan, mamman och demon...
Vinnare
Karin Franz Körlofför sin insats iDen allvarsamma leken
Nominering
Jessica Szoppeför sin insats iSophelikoptern
Nominering
Tuva Jagellför sin insats iPojkarna
Nominering
Bästa manliga huvudroll
Anders Mosslingför sin insats iYarden
Vinnare
Jonathan Silénför sin insats iDet moderna projektet
Nominering
Milan Dragišićför sin insats iMin faster i Sarajevo
Nominering
Lennart Jähkelför sin insats iGranny's Dancing on the T...
Nominering
Bästa kvinnliga biroll
Sadzida Seticför sin insats iMin faster i Sarajevo
Vinnare
Svetlana Rodina-Ljungkvistför sin insats iHundraettåringen som smet...
Nominering
Ia Langhammerför sin insats iFlykten till framtiden
Nominering
Liv Mjönesför sin insats iDen allvarsamma leken
Nominering
Bästa manliga biroll
Michael Nyqvistför sin insats iDen allvarsamma leken
Vinnare
Iwar Wiklanderför sin insats iHundraettåringen som smet...
Nominering
Henrik Dorsinför sin insats iFlykten till framtiden
Nominering
Johan Kylénför sin insats iJätten
Nominering
Bästa manuskript
Johannes NyholmförJätten
Vinnare
Anders SparringförBajsfilmen - Dolores och ...
Delad nominering
China ÅhlanderförMin faster i Sarajevo
Delad nominering
Sara NamethförYarden
Nominering
Bästa foto
Ita Zbroniec-ZajtförYarden
Vinnare
Ita Zbroniec-ZajtförMin faster i Sarajevo
Nominering
Anders BohmanförSophelikoptern
Nominering
Bästa klippning
Therese ElfströmförMartha & Niki
Delad vinnare
Henrik KällbergförHundraettåringen som smet...
Nominering
Johannes NyholmförJätten
Delad nominering
Morten HøjbjergförJätten
Delad nominering
Bästa kostym
Kicki IlanderförDen allvarsamma leken
Vinnare
Jaana FominförFlykten till framtiden
Nominering
Moa Li Lemhagen SchalinförUpp i det blå
Nominering
Bästa ljud/ljuddesign
Patrik Strömdahlför sin insats iYarden
Vinnare
Jan Alvermarkför sin insats iEster Blenda
Nominering
Henric Anderssonför sin insats iGolden Girl
Delad nominering
Peter Adolfssonför sin insats iGolden Girl
Delad nominering
Bästa mask/smink
Eva von BahrförJätten
Delad vinnare
Love LarsonförJätten
Delad vinnare
Pia AleborgförJätten
Delad vinnare
Eva von BahrförHundraettåringen som smet...
Delad nominering
Anna-Carin LockförFlykten till framtiden
Nominering
Bästa originalmusik
Jan Sandströmför sin insats iSophelikoptern
Vinnare
Björn Olssonför sin insats iJätten
Nominering
Sophia Erssonför sin insats iPojkarna
Nominering
Bästa scenografi
Bengt FröderbergförFlykten till framtiden
Delad vinnare
Mikael VarhelyiförHundraettåringen som smet...
Nominering
Anna AspförDen allvarsamma leken
Nominering
Bästa visuella effekter
Fredrik NordförHundraettåringen som smet...
Vinnare
Henric KleinförSiv sover vilse
Delad nominering
Petter LindbladförSiv sover vilse
Delad nominering
Tomas NäslundförUpp i det blå
Nominering
Bästa kortfilm
6AavPeter Modestij
Vinnare
BabyavLovisa Sirén
Nominering
Kroppen är en ensam platsavIda Lindgren
Nominering
Bästa utländska film
Sauls sonavLászló Nemes
Vinnare
Min pappa Toni ErdmannavMaren Ade
Nominering
MustangavDeniz Gamze Ergüven
Nominering
Bästa dokumentärfilm
Martha & NikiavTora Mkandawire Mårtens
Vinnare
Don JuanavJerzy Sladkowski
Nominering
MonaLisa StoryavJessica Nettelbladt
Nominering
Hedersguldbagge
Katinka Faragó
Vinnare
Gullspira
Petter Lennstrand
Vinnare
Biopublikens pris
Hundraettåringen som sm...avFelix Herngren, Måns Herngren
Vinnare
Bamse och häxans dotteravChristian Ryltenius
Nominering
Morran och Tobias - Som...avMats Lindberg
Nominering